تصوير لود سايت
طرح تغییر تعرفه واردات قطعه به زودی نهایی می‌شود

طرح تغییر تعرفه واردات قطعه به زودی نهایی می‌شود

 یک شنبه 20 خرداد 1397 / بازدید 649 / نظرات 0 /

مشاور خودرویی وزیر صنعت با بیان اینکه اغلب خودروسازان داخلی انگیزه برای تولید قطعه در داخل کشور ندارند، از تدوین طرح تغییر تعرفه واردات قطعه در وزارت صنعت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر خسروشاهی در گفتگو با پردیس خودرو با بیان اینکه صنعت قطعه سازی در دنیا به سرعت در حال رشد و پیشرفت است، گفت: پیش بینی می شد که این اتفاق در خصوص قطعه سازان داخلی نیز بیفتد که این امر محقق نشده است.
وی با بیان اینکه قوانین و تعرفه های کنونی به هیچ عنوان از قطعه سازان داخلی حمایت نمی کند، گفت: خیلی از خودروسازان داخلی به دلیل صرفه اقتصادی، قطعه را به صورت CKD وارد می کنند و هیچ انگیزه ای برای تولید قطعه در داخل ندارند.
خسروشاهی در ادامه افزود: به دلیل صرفه واردات قطعه، در فرآیند تولید خودرو، معمولا سطح داخلی سازی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد باقی می ماند و کمتر خودروسازی انگیزه افزایش سهم داخلی سازی را دارد.
وی خاطر نشان کرد: وضعیت کنونی، صنعت قطعه سازی را به شدت تهدید می کند و اگر قوانین مربوطه اصلاح نشود، تا دو سال آینده قطعه سازان ورشکسته خواهند شد.
مشاور خودرویی وزیر صنعت  با بیان اینکه تغییر تعرفه واردات قطعه در وزارت صنعت در حال بررسی است، تصریح کرد: وزیر صنعت با این موضوع موافقت اولیه نمودند و قرار است این طرح در وزارت صنعت آماده شود.
وی با بیان اینکه رویکرد جدید وزارت صنعت در تغییر تعرفه واردات قطعه و قوانین مربوطه منطبق با تقویت توان تولید داخل، اشتغالزایی و شعار سال مبنی بر حمایت از تولید داخلی است، گفت: متاسفانه در حال حاضر، واردات و مونتاژکاری در صنعت خودرو غالب شده است.
خسروشاهی با اشاره به مونتاژ خودروهای چینی در کشور گفت: در حال حاضر تولید قطعه در کشور بیشتر مربوط به محصولات ایران خودرو و سایپا از جمله خودروهای پژو  و ... می شود ولی در خصوص اغلب خودروهای جدید از جمله خودروهای چینی سهم قطعه سازی پایین است و اینها به صورت CKD وارد کشور می باشد.
وی با اشاره به سنگ اندازی های احتمالی در مسیر تغییر قوانین و تعرفه واردات قطعه گفت: قطعا برخی از افراد که در واردات قطعه ذی نفع هستند در مقابل طرح جدید جنجال سازی خواهند کرد ولی آنچه که مهم است بایستی قوانین تغییر کند تا صنعت قطعه سازی کشور ورشکسته نشود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

 شرکت طراح صنایع خوزستان ارائه کننده خدمات مهندسی ،ساخت تجهیزات ،قطعات صنعتی و کشاورزی می باشد.  .

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

تماس با ما

اهواز -کیلومتر10جاده اندیمشک- شهرک صنعتی شماره2 -بلوار صنعت-روبروی خیابان تلاش3

06133739383

khouzestanindustry@yahoo.com - info@khouzestanindustry.ir